Jogérvényesítési konferencia - harc az online jogsértések ellen
Idén a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) rendhagyó körülmények között, az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatala (EUIPO) ún. Authenticity projektjének részeként, jogérvényesítési tréningként szervezte meg 2024. szeptember 17-18. között éves jogérvényesítési konferenciáját, amelynek a pécsi Corso Hotel adott otthont.
A jogérvényesítési konferencia egyik napját az IP jogérvényesítésének szentelte, amelynek során az online térben elkövetett, a szellemi tulajdonjogok különféle területeit érintő jogsértések elleni küzdelem gyakorlatának megismerése volt, annak jogi hátterén túl széleskörű gyakorlatának bemutatásával.
E témakörben is kiemelkedő helyet kapott a jogvédett online tartalmakat érintő fellépésről szóló panelbeszélgetés, amelyben a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH), a Magyar Elektronikus Műsorszolgáltatók Egyesülete (MEME) és a ProArt Szövetség a Szerzői Jogokért (ProArt) képviselői vitatták meg gyakorlati tapasztalataikat.
A beszélgetés a fiatal felnőttek internet használati szokásait bemutató idei SZTNH kutatás, továbbá az EUIPO online szerzői jogsértésekről szóló felmérésének releváns megállapításainak bemutatásával indult. Ezt követően Dr. Németh Gábor, az NMHH jogi szakértője adott egy átfogó, történeti képet az internetes tartalomdisztribúció és az online platformok fejlődéséről. Majd az NMHH szerepét mutatta be a jogsértő online tartalmak, szolgáltatások elérhetőségének megakadályozásában, felhívva a figyelmet arra, hogy az aktuális jogszabályi lehetőségeket hatékonyabban is ki lehetne használni a jogellenes online tartalmak blokkolása terén, itt pozitív példaként említve a tiltott online szerencsejáték elleni sikeres hazai fellépést.
Németh Gábor beszámolt továbbá az EU digitális szabályozási keretrendszerének legfrissebb eleméről, a digitális szolgáltatásokról szóló rendeletről (DSA), illetve annak hazai implementációja kapcsán az NMHH szerepéről. Elmondta, hogy a DSA létrehozta a digitális szolgáltatási koordinátorok intézményét, amelynek 2024. február 17. után kulcsfontosságú szerepe lesz a rendelet végrehajtásában.
Magyarországon, az Európai Unióban elsőként, az NMHH-t nevezték ki erre a feladatra. Az NMHH célja, hogy az érdekelt felekkel partneri viszonyt alakítson ki, továbbá egyfajta tudásmegosztó központként működjön annak érdekében, hogy minél hatékonyabban támogassa és védje a felhasználókat. A hatóság ebből a célból indította el az onlineplatformok.hu honlapját, ahol a szabályozási újdonságokról és a tudatos platformhasználatról szóló ismeretterjesztő cikkeket, tanulmányokat tesz közzé.
A panel másik résztvevője a MEME képviseletében Dr. Kovács György (az RTL jogtanácsosa) volt, aki a sportesemények különböző (lineáris és online) csatornákon történő közvetítésének sajátosságairól tájékoztatta a hallgatóságot. Kiemelte, hogy a jogérvényesítés hatékonysága (a jogtulajdonosok szemszögéből) a gyorsaságon múlik a tartalmak aktualitása miatt, ami praxisában különösen a televíziós sorozatokra, valóságshow-kra is érvényes. A MEME a műsorszolgáltatók ernyőszervezeteként egy olyan javaslatcsomagon dolgozik, ami jogsértő streaming folyamok elleni hatékony blokkoláshoz szükséges döntési mechanizmus egyszerűsítését, gyorsítását teremtené meg.
Dr. Zugh Kinga, az SZTNH jogérvényesítési titkára e kérdéskör vonatkozásában egy fontos körülményre hívta fel a figyelmet. Kiemelte, hogy az SZTNH ellátja a tagállami képviselet az EUIPO Megfigyelőközpontja (EUIPO Observatory) releváns tagállami hatóságokat tömörítő hálózatában, így számos tagállami jó gyakorlatba nyert betekintést az online jogsértések tekintetében. Rámutatott arra, hogy az SZTNH jogérvényesítési munkaprogramjának is fontos eleme az online jogsértések elleni fellépés hatékonysága és a Hivatal maga is szakmailag vizsgálta a dinamikus döntési mechanizmusok alkalmazhatóságának lehetőségét.
Dr. Horváth Péter (ProArt), a panel moderátora konklúzióként felhívta a figyelmet arra, hogy büntetőjog intézményrendszeréből ki kell lépni, hogy hatékony, XXI. századi megoldásokat találjunk az online jogsértések ellen.